“İkitelli’deki 95 firmamızla, inovatif projelere fikir aşamasından itibaren destek vererek bu fikirlerin şirketleşmeye doğru yol almasını sağlayarak çeşitli alanlarda başarılı projelerle ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam ediyoruz.”

370 FİRMA, 7 BİN KALİFİYE PERSONELLE FAALİYET GÖSTEREN YILDIZ TEKNOPARK

YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde 2009 yılında faaliyete başlayan Yıldız Teknopark olarak, Davutpaşa ve İkitelli yerleşkeleriyle birlikte toplam 170 bin metrekarelik alanda faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Teknopark bünyemizde 280 Ar-Ge, 90 kuluçka olmak üzere toplam 370 firma faaliyet gösteriyor. 90 kuluçka firmamızla Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezine sahibiz. Yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, inşaat, gıda gibi farklı sektörlerde Ar-Ge çalışmalarımızla 7 binden fazla kalifiye Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapıyoruz. Yıldız Teknopark olarak sektörel çeşitliliğe önem veriyoruz. Bünyemizde yer alan firmaların sektörel dağılımlarına baktığımızda yüzde 75 yazılım, yüzde 3 makine imalat, yüzde 4 elektronik, yüzde 3 kimya, yüzde 6 ilaç, sağlık ve medikal, yüzde 9 da enerji, savunma sanayi, telekomünikasyon, gıda gibi çeşitli sektörlerde şirket bulunuyor.

İKİTELLİ TEKNOPARK’TA 95 AR-GE FİRMASI BULUNUYOR

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin yükselen yıldızı Demirciler Sanayi Sitesi içinde Yıldız Teknopark İkitelli Organize Sanayi Bölgesi olarak 16 bin 500 metrekare kiralanabilir ofis olanı ve rekreasyon alanları ile birlikte toplamda 25 bin metrekarelik bir alan faaliyet gösteriyoruz.

Yazılım, elektronik, makine, ilaç, kimya ve savunma sanayi gibi birçok alanda çalışmalarını yürüten 95 farklı Ar-Ge firmamız bulunuyor. Akademi, iş dünyası ve sanayicileri birbiriyle buluşturmayı hedeflediğimiz yaklaşımımızla Türkiye’deki Ar-Ge ve inovatif çalışmalara katkı sağlamayı, yeni iş birlikleri geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Bu açıdan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi içinde yer almak, buradaki sanayicilerle dirsek temasında bulunmak, görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirmek bizim için oldukça faydalı oluyor.

AKADEMİ, İŞ DÜNYASI VE SANAYİCİLERİ BİRBİRİYLE BULUŞTURMAYI HEDEFLEDİĞİMİZ YAKLAŞIMIMIZLA TÜRKİYE’DEKİ AR-GE VE İNOVATİF ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLAMAYI, YENİ İŞ BİRLİKLERİ GELİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ.

YÜZDE YÜZ YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL İKİTELLİ’DE ÜRETİLDİ

Yıldız Teknopark olarak birbirinden farklı alanlarda başarılı inovatif projelerimiz var. İkitelli’deki 95 firmamızla, inovatif projelere fikir aşamasından itibaren destek vererek bu fikirlerin şirketleşmeye doğru yol almasını sağlayarak çeşitli alanlarda başarılı projelerle ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam ediyoruz. Örneğin, İkitelli teknoparkımızda faaliyet yürüten Baykar Makine’nin geliştirdiği insansız hava araçları için kontrol sistemi ve MobilEKG projemiz bulunuyor. Genotomobil’in ürettiği ev elektriğiyle 2 saatte, hızlı şarj sistemiyle 1 saatte doldurulan tek şarjla 35 km uzun menzille gidebilen elektrikli otomobilimizin, yüzde yüz yerli üretim olduğunu gururla söyleyebilirim. 90 HP gücünde elektrik motoruna sahip otomobil, 140 km hız yapabiliyor ve rejeneratif fren sistemi ile enerji kazanımı sağlıyor. Nevelabs firmamızın yüz tanıma sistemi, Kuzgun Bilişim’in ürettiği, maden ocaklarında çalışanların ortam ve hayati durumlarının gözlenmesi için RFID takip sistemi ve İnovenso firmamızın tekstil sektörüne çözüm sağlayacak nano ölçekte gözenekli filtrasyon amaçlı kumaş üretimi de projemiz arasında yer alıyor.

Kaynak: İkitelli OSB Haber

Yorumlar devre dışı.