Bir site sadece maddi yapısıyla bir kimlik taşımaz. Bu sitede yaşayan insanların manevi, ahlaki ve kültürel değerleri de önemlidir.

Sanayi sitemizdeki atölye bloklarının alt yapı ve üst yapı çalışmalarının tamamlanmış olmasının verdiği rahatlıkla, sitemizin ihtiyacı olan Sosyal Tesis ve donatı alanları ile Eğitim ve Teknopark projelerimizi de tamamladık. Sitemiz sanayicilerine ve çevredeki sanayicilere hizmet verecek bir EĞİTİM tesisi ve TEKNOPARK ve buna bağlı Ar-ge merkezinin kurulması projemizin konusu idi. İkitelli OSB.’de üniversite-sanayi işbirliğini sağlamak, yeni ve yüksek teknolojilerin sağlanması ve sanayicimizin rekabetini artırmak projemizin amacıydı. Evvelde bir dükkan inşa edip içinde imalat yapabilecek imkanları sağlamak esnafımız için çok şey ifade ediyordu. Ancak dünyaya açılan Türkiye projeksiyonundan baktığımızda, bu yeterli bir hizmet olarak algılanmıyordu. O dükkanın dünya pazarına açılabileceği fırsatları oluşturabilmek yeni bir hizmet kalemi olarak karşımıza çıkması projemizin gerekçesi idi.

Türkiye’de Teknoparklar üniversitelerin içinde yer alan teknoloji ve ar-ge ofisleri olarak faaliyet göstermekte olması bize göre eksik bir uygulamaydı. İşte bu yüzden Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliğine girerek İkitelli OSB’de Teknopark’ı faaliyete geçirdik. Şu an Sitemizdeki sosyal tesis-3 teknopark alanında Yıldız Teknopark faaliyette. Bu bize mutluluk veriyor.

Hedeflerimize ulaşmak çok güzel olduğu gibi İOSB’de ilki yapmak onurlu bir iş. Teknoparkı kurmak belki size kolay gelebilir. Ama önemli olan sitemizdeki esnafın işinin geleceğine katkısı. Bir defa yapıp başarmak değil, başarının devam etmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin en önemli meselesi Teknoloji ve Ar-Ge. Gençlerimizi yetiştirirken, bir yerde çalışsın diye yetiştirmiyoruz. Onlara diyoruz ki girişimci olacaksınız. Fikrini küçük görme, değer kat, değer kat ki hayallerin gerçeğe dönüşsün. O açıdan sitemize teknoparkı getirdik. Bu sayede bölgemizdeki girişimciler, araştırma ve geliştirmeyi yapabilecekler.

Gelecekte yeni bölümler elbette olacaktır. Çünkü eğitim sistemimiz durağan değil. Biz yaptık oldu, yok öyle bir şey. Dünyadaki trendler çok hızlı değişiyor buna ayak uydurmak lazım.

Yıldız TEKNOPARK 9.318 m2 arsa alanı içerisinde 26.463 m2 kapalı alan ve 16.000 m2 ofis alanındaki tek blokta kiralanabilir 114 ofis ve işyeri alanlarında arge firmaları faaliyet göstermektedir. Yıldız Teknopark İkitellide şu an itibariyle boş ofis bulunmamakta. İkitelli’deki işletme sahipleri Teknopark mevzuatı hakkında bilgi aldıkça projelerini hazırlamaya çalışıyorlar. Yıldız Teknopark İkitelli yerleşkesinde en çok yazılım alanında olmak üzere, savunma sanayi dalında, sağlık alanı elektronik dalında, bankacılıkta kullanılan yerli ATM cihazı tasarımında, geri dönüşüm teknolojilerinde, eğitim ile alakalı yazılımlarda, uydu elektronik yazılımları, elektrikli araç prototipi çalışmalarında başvuru alınmıştır.

Her gittiğimiz ortamda Teknopark’ta yer alma ve Ar-ge yapma hususlarında sanayici arkadaşlarımıza tavsiyelerde bulunmaktayız. Kümelenme konusunda ise ülkemizin henüz arzulanan gelişme patikasına girdiğini söylemek henüz erken olsa da bu doğrultuda yol almak için sanayinin kendisine bir kısmı ulaşılmaz gibi görünen uç hedefler tanımlaması gereklidir. Hedeflerden en önemlisi sanayinin yeni yetenekler kazanarak ana sanayi üzerinde ar-ge ile aşırı iş yükünü hafifletmesi olacaktır. Kümelenme, ülkemiz sanayisinin dönüşümünü hızlandıracak bir modeldir. İşbirliği ve rekabet halinde olan firma ve onların destekleyici firma ve kurumların bir araya geldiği ortak bir çalışma modelidir. Üniversite-Sanayi işbirliğini destekleyerek ar-ge ve yenilik çalışmalarının güçlenmesini sağlar, teşvik almayı kolaylaştırır. İş gücü ve ürün kalitesi ile firmaların ihracat ve satışlarının artmasını sağlar

Dünya farklı bir dünya, teknoloji çok hızlı gelişiyor. İlkokul dönemlerinde aya seyahatle ilgili kitaplar okuyorduk. Şimdi artık uzayda gezegenlere gidiliyor. Durduğunuz zaman düşersiniz. Herkesin hayalleri vardır. Eğer o hayallerimizi fikre, fikirlerimizi projeye, projelerimizi ürüne dönüştürebilirsek varız.

Teknolojiye önem vermezsek büyük bedeller ödeyerek teknolojiyi satın almak zorunda kalırız. Teknolojiyi geliştirme yolu da Ar-Ge’dir. Teknoloji hızla gelişirken ticaretin kuralları da yeniden şekilleniyor. Esnafımız da işini geliştirmede teknolojiyi kullanarak planlamak istiyor.

Hedeflerimize ulaşarak bir çok şeyi gerçekleştirdik fakat daha yapılması gereken çok fazla iş var. Hayalin sınırı yok, biz yine hayal etmeye devam edeceğiz.

Tarihinin en parlak dönemlerini yaşayan sitemiz ile sanayide, eğitimde, bilimde ve teknolojide hızlı adımlarla hedefe ulaşmış olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Yaşam kalitesine öğrenmeyi de ekleyerek, doğa sevgisi yüksek, sizlerle birlikte bilgiye seven, bilgiye kıymet veren insanların yetişmesinde üzerimize düşeni yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Geniş yolları ve caddeleri olan sitemizde, esnafın ferah bir ortamda çalışması için çaba gösteriliyor. 15.000 m2 yeşil alan ayrılan sitemizde, esnafa yeşil alanlar içinde rahat bir dinlenme alanı sağlanıyor. Demsit yalnız planlamasıyla değil temizliğe ve düzene gösterilen ehemmiyetle de göz doldurmaktadır. Bu tesisler ile sitemizin ve bölgemizin kültürel, eğitim ve teknolojik gelişimine de katkı sağlamaya özen gösteriyoruz.

Sitemizde 2.400 aracın aynı anda park edebileceği geniş park alanları mevcut. İnsan sayısı artıkça otopark ihtiyacı için yeni projeler üreterek otopark alanlarımızı da büyüttük. Bölgemizin en modern 60 tonluk elektronik taşıt kantarı, oto yıkama tesisi ve büfe&cafe sosyal tesis kompleksleri ile de sitemizdeki esnafımıza daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. Teknolojiyle donatılan elektronik taşıt kantarımız hem sitemizin hem de bölgemizin en kaliteli ve güvenilir elektronik taşıt kantarı. Taşıt kantarımızın hemen yanında sitemizin oto yıkama ihtiyacına cevap veren oto yıkama-oto kuaför tesisimizde esnafımıza hizmet veriyor. Büfe& Cafe tesisi de sitemizin ihtiyacına etrafındaki yeşil bitki örtüsüyle hizmet veriyor. Giriş kompleksimizde ise en son teknolojik imkanlarla donatılmış Güvenlik Kontrol Merkezi de faal durumda. Esnafın emniyet içinde çalışması için sitemiz güvenlik kameraları ile sürekli gözetim altında tutulmakta.

Bir yandan YILDIZ TEKNOPARK ile sosyal tesis alanımız ile, diğer yandan da ana giriş kompleksimiz yanındaki sosyal tesis alanımızda ki eğitim tesisi DOĞA OKULLARI ile sitemizdeki esnafın çocuklarına kaliteli bir eğitim verdirmeye çalışıyor, İdari yönetim hizmet binamızla da teknolojiyle iç içe ve ve yeşil alanlardaki acil toplanma alanları ile birlikte sizlere daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz.

Yapmış olduğumuz anlaşmaların, çalışmaların ve ortaya çıkarmış olduğumuz eserlerin kalıcı olmasını sağlamak ve geleceğe taşımak için tüm iletişim kanallarını aktif bir şekilde kullanıyoruz. Demirciler Sanayi Site rehberi; www.demsit.com. web sitemizle sitemizdeki firmaları tanıtırken, www.demircilersitesi.com.tr. www.demircilersitesi.org.tr. web sitelerimiz ile de günümüz iletişim çağının gereklerini yerine getirirken çalışmalarımızı çok daha geniş kitlelere ulaştırmak için çok daha etkin olacak sosyal medya ve görsel iletişim içerisindeyiz.

e-defter, e-fatura, e-arşiv fatura uygulamasında bulunan kooperatifimiz, sitemizde bürokrasiyi ve kağıt işlemini azaltarak elektronik ortamda da artık hizmet veriyor.

Hedeflediğimiz projeler ile yapacağımız çalışmaların sitemiz esnafına, bölgemize ve tüm Türkiye sanayisine katkı sağlaması temennisiyle…

Yorumlar devre dışı.