8 Temmuz pazartesi YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek Teknopark tanıtımı için sanayici iş adamları ve kooperatif yöneticileriyle İOSB Hizmet Binasında bir araya geldi.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, İOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nihat Tunalı, İOSB Yönetim Kurulu Üyeleri, Kooperatif Başkanları, Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, YTÜ Rektörü İsmail Yüksek, YTÜ Teknopark Ar-Ge ve İnovasyon Danışmanı Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu, YTÜ Teknopark Genel Sekreteri Hüseyin Yolaç katıldı.

Demirciler Sitesi Başkanı Mustafa Topçuoğlu

Demirciler sanayi sitesi Başkanı Mustafa Topcuoğlu “Teknoparkın Demirciler Sanayi Sitesinde yer almasından mutluluk duyuyoruz. 23 Ocak 2012 tarihinde sayın rektörümüzün büyük özveri ve katkılarıyla bir protokol imzaladık. Bu protokol doğrultusunda bir yıl süresince bürokratik engelleri aşmakla uğraştık. 17 Mayıs tarihli resmi gazetede yayınlanmak suretiyle İkitelli OSB Teknoparkını faaliyete geçirmiş olduk” ifadelerini kullandı.

Ytü Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek

YTÜ Rektörü İsmail Yüksek ise; “Bizim hep sanayiciyle üniversite hocası arasındaki problemi gündemdeydi. TÜBİTAK yaptığı bir projede üniversite hocalarını hakem olarak sanayiye gönderdi. Bizim son on yılda Ar-Ge’ye ayırdığımız pay gittikçe artmaya başladı. Biz dünya lideri ve ilk on ekonomiye sahip devlet olmak istiyorsak, bu işin yolu üretmekten geçiyor. Eğer biz güçlü olmazsak, üretmezsek bu coğrafyada yaşayamayız. Buda öğrencisiyle, hocasıyla, sanayicisiyle, yöneticisiyle hep beraber birlik içerisinde çalışmamızdan geçiyor. Biz sanayinin içerisine girmek istiyoruz. Buda Teknoparkla mümkün oldu. Bizim hedefimiz en geç 2014 yılının Mart ayında Teknopark inşaatını bitirmektir. Siz değerli sanayicilerinde burada yer almasını istiyoruz. Teknoparkımızda 150 firma ve 2500 Ar-Ge mühendisi var. 2 ay sonra 200 firma 3000 Ar-Ge mühendisi olacak.  Sanayide kısıtlı sayıda Ar-Ge mühendisi olan firmaları bu işin içerisine çekelim ve hocalarımızı bu işin içerisine getirelim düşüncesiyle bunu yaptık.” dedi.

Tanıtımdan Genel Görüntü

Ayrıca tanıtım toplantısında konuşan YTÜ Teknopark Ar-Ge ve İnovasyon Danışmanı Prof. Dr. Ali Rıza BÜYÜKUSLU Üniversite-Sanayi işbirliği ve Teknopark, YTÜ Teknopark Genel Sekreteri Hüseyin YOLAÇ ise Teknoparkların sanayiciye sağladığı destekler hakkında bilgi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.