Prof. Dr. Mesut GÜNER Yıldız Teknopark Genel Müdürü

0
959

Merhabalar,
Hem bireysel olarak hem de ülke olarak ileriye gidebilmenin yollarından birisi gelişen teknolojiyi takip etmekten geçiyor. Yenilik ne kadar kolay benimsenip uygulanırsa ülke olarak o kadar ileriye gidilir.

Teknolojinin son eserlerinden birisi de Blockchain teknolojisi. İnternetin hayatımızın merkezine oturması, iş dünyasından sosyal hayata ve kişisel işlere kadar her alanda kullanılması yadsınamaz bir gerçek. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kriter güvenlik. Tüm bilgilerin paylaşıldığı internet ortamında güvenliği sağlamak için hazırlanan blockchain teknolojisi bu konuda oldukça başarılı.

İnternet ve güvenlik demişken atlanılmaması gereken uygulamaların başında yüz tanıma teknolojisi geliyor. Özellikle bankacılık işlemlerinde sık sık karşılaşılan yüz tanıma teknolojisi de en güvenli yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Dünya incelendiğinde 30’dan fazla ülkenin devlet dairelerinde, toplu taşıma araçlarında, finansal kurum ve kuruluşlarda yüz tanıma teknolojisi ile güvenliğin sağlandığı biliniyor.

Teknoloji alanında yeni bir çığır açması beklenen grafen teknolojisi iletişim alanından enerjiye, üretimden savaş sanayisine kadar birçok alanda yepyeni çalışmaların kaynağı olacak. Bilim dünyasına yeni bir soluk getirecek olan grafen teknolojisi için geri sayım şimdiden başladı.

Bilim, teknoloji demişken bu kavramların bir zamanlar hayatımıza kattığı yeniliklerden biri de internetti. Şimdilerde alışverişi bile internet üzerinden gerçekleştiriyor olmak ne kadar yol kat edildiğinin bir göstergesi. 20 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan, 100 bin satıcı ve 15 milyonu aşkın ürün barındıran Türkiye’nin lider e-ticaret platformu durumunda olan GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclis Başkanı Öget Kantarcı ile dijital dünyanın getiri ve götürüleriyle ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Hayatın dijitale kaydığını her fırsatta dile getirirken bu alanda bir başka başarı örneğini de sunmak istiyorum. Aday veri tabanlarında 25 milyonu aşkın özgeçmiş bulunduğuna dikkat çeken Kariyer.Net Genel Müdürü Fatih Uysal ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide uyguladıkları teknoloji ile Türkiye’nin istihdam piyasasına yön verdiklerini belirtiyor.

Yine dopdolu bir içerikle sizlerle buluştuğumuz dergimizde sadece bahsettiğimiz konular değil; Kuluçka Merkezi, Profesyonel Bakış, Teknopark Yıldızları gibi birçok güzel konu da sizi bekliyor. Keyifle hazırladığımız bir sayıyı daha sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sizin de keyifle okumanızı diliyoruz….

Techstar Temmuz – Ağustos – Eylül Sayısı 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.