Demirciler Sitesi her geçen gün çehresi ve yapısı değişen bir site. Teknoloji, Eğitim, Mobilya ve ihtiyaç duyulan her beklentiye yeni yatırımlarla cevap vermeye çalışan Demirciler Sitesi Kooperatif Başkanı Mustafa TOPÇUOĞLU ile konuştuk. Görevi süresince neler yaptı ve neleri hedefliyor? Yeni yatırımlar site üyelerine ve bölgeye ne gibi avantajlar sağlayacak? Tüm Detaylar Röpotajımızda…

İkitelli OSB Haber: Sayın Başkan röportajdan önce Demirciler sanayi sitesini gezdik. Sitenin kapasite ve çalışma potansiyeli açısından ne kadar aktif ve yoğun olduğunu gördük. Biz öncelikle Mustafa TOPÇUOĞLU’nu tanıyalım. Gerçek mesleği nedir? Kaç yıldır kooperatif başkanlığı yapıyor? Kooperatif başkanlığı yapmanın avantajları ve dezavantajları nedir?

Ben demircilik mesleğiyle on beş yaşında tanıştım. Liseyi okurken sabah okula gidiyordum, öğleden sonra okula gelince Bayrampaşa’da ki dükkanımıza gelir ve demircilik mesleğime devam ederdim.Bu işe küçük yaşta başladık. On beş yaşından bu zamana kadar bu işin içinde temelinden her şeyi öğrenmeye başladım. Burası da İkitelli’de Sanayi Siteleri olarak geçiyordu. 1988 yılında burada inşaatlara başlandı. Bende ilk önce askerliğimi yapayım ve önümü gmreyim dedim. Ben demircilik sektöründe sanatkarım. Demiri kullanarak kapıdan tutunda insan motiflerine kadar aklınıza ne geliyorsa yapmışımdır. Şimdi baktığımız zaman demir işi yavaş yavaş ölüyor. Yerine daha farklı daha modern meslekler çıkmaya başladı. Bu yüzden küçük esnaf yavaş yavaş şirketleşmeye başlıyor. Bu zamanında merhum Turgut ÖZAL’ın bir fikriydi.”Birleşin Ayakta Kalamazsınız” diye bir sözü vardı. Bu gerçek olmaya doğru gidiyor. Ben askerliğimi yaptıktan sonra Demirciler Odası bünyesinde genel sekreterdim. Burası zaten demirciler odası sayesinde kuruldu. Çocukluğumdan beri sosyal hayatım hep çalışmak oldu. Bu işler için bazı insanlar yetiştirilir fakat biz bilmeden bu işin içine girdik ve yetiştik. Ben yaptığım işi hep severk yaptım. İşi seviyordum ve sonuna kadar götürüyordum. Saat benim için önemli değildi. Demirciler odasında çalmaya başladıktan sonra birçok şeyi öğrendim ve daha sonra kooperatifte çalışmaya başladım. Buranın alt yapısnı her şeyini çok iyi bilir. Oluşturma sürecinde bizzat çalıştığım için elektrik kablolarının nereden geçtiğini dahi bilirim. 2009 yılında babam vefat ettikten sonra 27.03.2010 yılında yapılan genel kurulda burdaki ortakların, yönetimin ve diğer büyüklerimizin başkan ol düşüncesini kıramadım. Çünkü babamın başlattığı ve bitiremediği bazı projeler vardı. Kemal TOPÇUOĞLU bu sitede çok şeyler yaptı. Buraya insanlar geldiğinde, başkanı kendilerine sorduklarında. Kendisi burada çivi topladığı zaman, bir başkanın çivi toplaması onlara farklı geldiğini söylerler. Oda içinden gelerek bu işi yapıyormuş. Vefat ettikten sonra 2010 yılının mart ayında 4 yıllık görev süremiz dolacak. Yaptıklarımızı ve yapamadıklarımızı üyelerimize çıkıp anlatacağız. Ben buraya kadar kendi başıma gelmedim. Tüm üyelerle hep beraber el ele çalışarak belli bir seviyeye geldik.

İkitelli OSB Haber: 15 yaşından beri demircilik sektörünün içinde olduğunuzu söylediniz. Hem kişisel gelişim hem de sektörün gelişimi değerlendirildiğinde her şey iyi yönde mi gelişiyor? Eksiklikler var mı?

Türkiye ve dünyada ki ekonomil dengelerin, burada çalışan esnafın işini ve para kazanma isteğini etkilediğini görüyoruz. Mesela bizim burada 487 tane işyerimiz var. 550 tane firma olduğunu söylüyoruz. Baktığımız zaman Demirciler Sanayi Sitesinde çok firmanın gelip çıktığını değil genelde giren firmaların burada 10 yıldan beri kaldığını, çok az firmanın işlerinin bozulup gittiğini veya meslek değiştirdiğini görüyoruz. En enteresanı da 10-15 yıl önce burada çalışan firmaların büyüyüp Silivri veya İstanbul’un başka bir sanayi bölgesine gitmesidir. Bundan mutluluk duyuyoruz.
Sitemizde demirin olduğu her bölüm var. Bilgisayarın içinde dahi çok küçük bir parça varsa o burada üretiliyordur. Sitemizin insanları çok kaliteli insanlardır. Birbirlerine çok sahip çıkarlar. Biz başarıyı şöyle görüyoruz;”Onlar para kazanacaklar, hayatlarından mutlu olacaklar ki biz başarımızı o zaman görelim. Onlar maddi ve manevi mutlu olmadıkları zaman biz başarılıyız diyemeyiz.”

S.S. Demirciler Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi

İkitelli OSB Haber: Sitede ki çalışan firmaların sizden beklentileri ne noktada? Onların mutlu olması sizin için başarı demekse mutlu olmaları için isteklerini nasıl karşılıyorsunuz?

En başta kooperatifte artık inşaatlar bitsin istiyorlar. Kooperatifimizin atölye blok inşaatları bitti zaten ama sosyal tesisi inşatları var. Kooperatif başkanlarımız zamanında şu şekilde düşünmüş; “İstanbul boşaltılıyor. İkitelli’de yer gösterildii ve biz acil olarak atölye bloklarımızı yapalım. İnsanlar çalışmaya başlasınlar, insanlara hizmet edecek tesisleri daha sonra yapalım.” Bu zihniyetle geldiğmiz için sosyal tesisler ve kooperatiflerin idari merkezleri en sonraya bırakılmış. İnsanlarda bu sosyal tesis inşaatlarının bir an önce bitmesini ve rahat bir iş ortamında çalışmayı istiyorlar.

İkitelli OSB Haber: Sizce tamamlanmış durumda mı, yüzde kaçlık bir inşaat durumu var?

Hemen hemen bir sosyal tesis yerimiz kaldı. Caminin hemen üstünde boş bir arsamız var. Oraya sosyal tesis düşüncemiz var. Orasını yaptıktan sonra Demirciler Sanayi Sitesinde sosyal tesis inşaatları bitmiş olacak. Bu tesis inşaatları bittikten sonrada işletme kooperatifinin esas özelliği olan hizmet başlamış olacak. Hizmet denilince sitenin tertemiz olması, yeşil alan düzenlemesinin yapılması, güvenlik sisteminin kurulması gibi faktörler öne çıkıyor.

Demirciler Sanayi Sitesi farklı bir şeyi başarmaya çalışıyor.Çoğunu başardı. Genel kurulda ana sözleşmede yapılan değişiklik ve üyelerin almış kararla bu sosyal tesisler kat karşılığı verilmiyor. Yap, İşlet, Devret unsuruyla yapıldığı için 5 yada 10 yıl süreyle yap, işlet, devret unsuruyla yapıyoruz. Bu süre zarfında inşaat bittikten sonra yapan firmayla faturalaşma oluyor ve 10 yıllık süreyi tamamladıktan sonra bir dahaki 10 yılda kooperatif üyelerinin tamamı bu tesislerden yararlanacak hale geliyor. Üyeye ödeme olacak mı? , aidat kalkacak mı? bunun kararını genel kuruldaki ortaklarımız verecek. Sosyal tesisler tamamen buradaki ortakların malıdır. MD Home Center’ı, Teknopark’ı, Doğa Kolejini, Alya Gardenı, Oto Yıkamayı bu şekilde yaptık. İkitelli’de bizden başka yap, işlet, devret unsuruyla yapılan tesis yok. Aynı zamanda devlete de vergisel açıdan kaynak sağlamış oluyoruz. Geçen sene, Demirciler kooperatifi olarak Başakşehir’deki 16 bin kurumlar vergisi mükellefi arasında kırk birinci sırada yer aldı. Bunun sebebi çok para kazanmamız değil yap, işlet, devret modelini uygulamamızdır. Önümüzde ki dönemde daha üst sıralarda olacağımızı düşünüyoruz.

İkitelli OSB Haber: Demirciler sitesine gelip dükkan açmak isteyenlere yer var mı yoksa hayır biz mevcutlarla zaten doluyuz yeterli mi diyorsunuz?

Allaha şükür %100 doluluk oranına sahibiz. Sitemizde boş dükkan yok. Şansımız şu; Demirciler Sanayi Sitesi İkitelli’nin girişinde ve üç tarafı hemen hemen ana yol gibidir. İkitelli’ye girerken insanlar buraya giriyor trafiğe takılmıyor. Buranın ilk site olması bize %100 doluluk veriyor. Buraya gelip dükkan tutamayan dükkan boşaldığında bize haber verin diyen çok esanfımız var.

İkitelli OSB Haber: Siz mi geri dönüş yapıyorsunuz?

Biz o konulara karışmıyoruz. Bu dükkan boş bu dükkanı kiralayın demiyoruz. Eğer boş bir dükkan varsa dükkan sahibinin telefonunu veriyoruz kendileri muhattap oluyorlar. Biz sadece şartları sağlıyor mu, mesleğe uygun mu ona bakıyoruz.

İkitelli OSB Haber: Sektör dışında faaliyete karşısınız yani.

Demirle ilgili hertürlü imalatımız var. Yeterki demirin bir yerinden tutsunlar. Tabiki yanıcı, parlayıcı madde olmadığı sürece. Bu konuda bizde, İkitelli OSB Başkanlığıda özenli davranıyor.

İkitelli OSB Haber: Sitenizde risk taşıyan kazalar yaşadınız mı ?

2010 yılından bu zamana kadar sitemizde böyle büyük bir olay yaşamadık. Küçük çaplı yangın hadiseleri yaşadık. Mesela enjeksiyon makinaları gece açık bırakılıyor. 1-2 saat içinde ısınması lazım. Hava sıcaklığı ve kabloların ısınmasıyla, makinedeki aksamla beraber elektrik panosunun yandığını bir kaç iş yerinde yandığını gördük. Sitedeki güvenlik görevlisi arkadaşlar bu konuda özen gösteriyorlar ve yangın esnasında kendi yangın tüpleriyle müdahale ediyorlar. Daha sonra ise itfaiyeyi veya dükkan sahiplerini arayarak bilgilendirme yapıyorlar. Ama göremedikleri zaman yapacak bir şey olmuyor.

İkitelli OSB Haber: Rahmetli babanızın hedeflediği projelerden bahsettiniz. Bu projeleri gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyor musunuz? Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz başka projeler var mı?

Tek bir üzüntüm var. Babam ve değerli kurucuların, sosyal tesisleri ve kooperatifin bu durumunu görmemesine üzülüyorum. Yaşam gidiyor bugün biz varız yarın ilerde olmayacağız. O zamanki insanların ufkuyla şimdiki insanların ufku çok farklı. 2 tane büyük deprem yaşadık. Depremde sonra Türkiye’deki konut, inşaat sektöründeki gelişmelere baktığımız zaman depremden önce okuyan insalara, inşaat mühendislerine veya tekniğe demekki sahip değildik. Ama depremden sonra Türk inşaat sektörü çok gelişti. Dünyada belli bir yerlere gelmeye başladı. Şimdiki koşullar o zamanda olmuş olsaydı, Türkiye inşaat sektöründe büyük bir sıçrama yapabilirmiş. Benim Bayrampaşa’da 50 m2 dükkanım vardı ve o dükkanda demir doğrama işi yapıyordum. Buraya insanlar geldiği zaman bize 100 m2 alan yeter dediler. Biraz daha ufuklarını geliştirmişler. Ben Bayrampaşa’daki dükkanımda 5 kw elektrikle iş yapıyordum. Şimdi baktığımzda en az 1000 m2 alan ve en az 100 kw elektrik diyoruz. Teknolojiyle herşey büyüdü. O zaman ki insanlar bu zaman ki insanlara göre daha çalışkandı, bu teknoloji o zamanda olsaydı bizlerden çok daha güzel işler yaparlardı. Bizlerin en büyük şansı bu teknolojik imkanlara sahip olmamızdır. Eski insanlar daha cesur, daha azimli ve cesaretliymiş. Onların bu günleri görmelerini isterdim. Birçok şey başardık, Hedefimiz İkitelli bölgesine ulaşım sebebiyle uğramamış insanları farklı projeler üreterek buraya getirmek.

İkitelli OSB Haber: Sosyal tesis kapsamında farklı yatırımlar var. Özellikle Yıldız Teknopark konusu gerçekten çok önemli. Sitenizden Teknopark’a ilgi var mı? Nasıl sonuçlanacağını ve bu yatırımıların size nasıl geri döneceğini düşünüyorsunuz?

Demirciler Sanayi Sitesi olarak bu yatırım ve projeleri biz ilk önce genel kurulda üyelerimizle paylaştık. Üyelerimizin onay vermesinden sonra bu projeleri bu projeleri gerçekleştire bilir miyiz diye hareket ettik. Allahın yardımıyla bazı şeyler önümüze geliyor. Biz istediğimiz projleri şu ana kadar üyelerimizin desteğiyle başarma yolunda hızla ilerliyoruz. Biz bunu üyelere genel kurulda anlattığımız zaman bilim sanayi ve teknoloji bakanlığından bir yazı gelmişti. Kooperatiflerinizde yapmayı düşündüğüüz projeleri ve bakanlıktan beklediğiniz kredi ve finans desteğini rapor halinde sunun demişlerdi. Bizim yaptığımız herşey planlı gitti. Bakanlığın antetli kağıdında ne yapmak istiyorsunuz diye sordukları sorular vardı. Biz: “Amacımız ortaklarımızın sahibi bulunduğu sosyal tesis binalarının yapılması ve işletilmesi, bunların tamamlanması ve yeni vizyonlara geçilmesi” dedik. Bununla ilgili yapacağınız, düşündüğünüz yatırım var mı dediler. Teknopark, ArGe merkezinin kurulması dedik ve bakanlığa bir tasarı sunduk. Projenin amacından ve maaliyetinden bahsettik. Yaptıklarımız aslında bu yazışmalarda geçiyor. Burada bahsettiklerimizin hemen hemen %99’unu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 2012 yılında yolumuz YTÜ rektörüyle kesişti. Teknoparklarda sanayici – üniversite iş birliğini sağlayalım düşüncesi ile konuştuk, sözleşmeler yaptık. 1 yıl süren bürokrasi engelini aştıktan sonra 17 mayıs 2013 tarhinde yayınlanan resmi gazete ile İkitelli OSB de bir Teknopark oluşturma çabaları başladı. Rektörümüzün dediğine göre Mart veya Mayıs 2014 yılında faaliyete geçecek. İkitelli’de yaptığımız araştırmalarda Ar-Ge’den, Yazılımlardan faydalanmak isteyen çok firma olduğunu tespit ettik. Fakat firmalar geldiği zaman binaya bakıyorlar, bina daha bitmemiş. Ben bina bitmediği için nerede olacaklarını tahmin edemiyorlar ve erteliyorlar. Bina bittikten sonra üniersiteden biz yer alalım, devletin olanaklarından faydalanalım diyen kişiler için ya ondan önce burası dolar ve onlara yer kalmazsa diye korkuyorum.

S.S. Demirciler Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi

İkitelli OSB Haber: Sürekli büyüyen gelişen bir İkitelliyle karşı karşıyayız. Yeni yatırımlarla İkitelli daha da büyüyecektir. Bundan sonra sorun giderici yatırımlara mı yönelmek gerekir?

Bunların hepsi aslında geç kalınmış olaylardır. Atölye blokları yapılmış fakat tesisler yok. Sevindirici bir olay, her kooperatif kendi sosyal tesisini bitirip farklı projelerle birşeyi hedefliyor. Bunlar bittiği zaman İkitelli hem geliştiğini göstermiş olacak hemde İkitellide sorun diye birşey kalmayacak. İkitelli OSB Başkanlığını göz önüne alarak düşündüğümüzde binası yoktu şuanda binası var etrafa daha güçlü bakarak daha farklı hizmetler verebiliyor. Kooperatifler içinde aynı şeyleri düşünmek lazım. Büyüdüğümüz zaman buradaki insanlara farklı hizmet vermenin gururunu yaşayacağız. Ulaşım ve trafik sıkıntısı olabilir. Metro açıldı ve ulaşım sıkıntımızın çoğunu çözecek diye düşünüyoruz. İkitelli kendini yeni yeni buluyor. Dışarıdan bir insan geldiği zaman burası sanayi bölgesi burada tesisler varmıydı diyor. İnsanlar burayı üretim yapan bir sanayi olarak algılıyor.

İkitelli OSB Haber: Kooperatifler birbirleriyle uyum içinde mi? Birbirinizin görüşlerinden faydalanıyor musunuz?

Her kooperatif veya kooperatif yöneticisinin farklı bir göürüşü olacaktır. Kooperatif yöneticileriyle bazı zamanlarda buranın eksikleri neler diye tartşırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.